
Utställning ”Arvet – berättelser från finska krigsbarn”
I Galleri K visas under sommaren utställningen ”Arvet” av Fanny Rosell.
Verket består av sex dokumentära kortfilmer och en installation där fotografi, text och broderi vävs samman till ett minnesrum.
Konstverket är framtaget i samarbete med finska krigsbarn och deras barn. Totalt är det åtta medverkande personer i projektet. Arvet handlar om vad som händer
när språk, minne och relationer går förlorade – och hur det kan prägla resten av livet.
Filmerna är mellan 1,5 - 3 minuter långa och har engelsk undertext. Installationen finns översatt på engelska och finska.
Bakgrund
Mellan 1939 och 1945 skickades omkring 80 000 barn från Finland till Sverige. Initiativet till evakueringarna kom från svenska frivilligorganisationer och enskilda personer, inte från statliga myndigheter. Barnen betraktades inte som flyktingar utan som gäster, och
avsikten var att de skulle stanna i Sverige under en begränsad tid – tills det var tryggt att återvända hem.
Våren 1940 slöts fred, men redan året därpå inleddes fortsättningskriget som pågick till 1944. Många barn reste fram och tillbaka flera gånger mellan Finland och
Sverige. Omkring 10 000 barn blev kvar i Sverige, och ytterligare 10 000 flyttade tillbaka efter några år i Finland. Många återförenades aldrig med sina biologiska familjer igen och många förlorade sitt finska modersmål.
Detta kom att bli en av de största civila barnförflyttningarna i Europas historia.
Evenemangsinformation
Datum: 29 juni – 18 augusti
Biljettpris: Fri entré
Plats: Galleri K
Telefon: 0155-383 50
E-post: koordinaten@oxelosund.se
%20LITEN%20TILL%20WEBBEN.png)