Visit Oxelösund
13 apr - 30 sep

Naturpasset

Med ett Naturpass tar du dig ut i naturen, bortom de vältrampade stigarna. Kontrollerna är utvalda för att ge dig en fin naturupplevelse och en mer eller mindre klurig utmaning. Kontrollerna sitter vanligtvis ute från april till september så du kan besöka dem när du vill och i vilken ordning du vill. Du kan gå, springa och i vissa fall cykla, på egen hand eller tillsammans med andra.

Köp ett Naturpass för 150kr. I passet finns två kartor med fasta kontroll punkter. Kartorna är över Jogersö och Vivesta. Du kan köpa det på Kordinaten (biblioteket) Järntorget , Svedlindhs eller Jogersö camping.

Sen är det bara att ge sig ut och finna punkterna i terrängen, punkterna är markerade med en liten röd/vit skärm som är märkt med en siffra och bokstav. Bokstaven för du in på kontrollkortet som finns med. Dessa boktstäver bildar en mening. Du kan lämna in ditt kontrollkort till ansvariga, så är du med på 8 presentkort på ICA och Svedlindhs värde 300kr/presentkort.

Evenemangsinformation

Starttid:
2026-04-13 01:00

Sluttid:
2026-09-30 00:00

Pris:
150 kr

Evenemangets adress:
Jogersövägen 6 Oxelösund

Arrangör:
OK Måsen

E-post:
titti.bergendahl@telia.com