
”Ikoner” fotoutställning av Glada Hudik-teatern
”Ikoner” är en fotoutställning om att få finnas. Och att få ta plats. För vem bestämmer vem som är vacker? Vem som är cool? Vem som får visas på museum?
Glada Hudik-teaterns utställning ”Ikoner” hade premiär på Fotografiska i Stockholm 2016, på Down Syndrome Day den 21 mars och utgörs av 21 porträtt där alla modellerna har Downs syndrom. Målet var att synliggöra människor som väldigt sällan har fått synas i det offentliga rummet och i konsten.
Utställningen Ikoner har sedan premiären i Stockholm visats runt om i Sverige och även i Washington, Seoul, Tyskland, Schweiz och Riga.
Fotoutställningen Ikoner föddes ur ett unikt samarbete mellan Fotografiska Museet och Glada Hudik-teatern. För produktionen stod Helena Andersson och Linda Sandberg (idé & design), Emma Svensson (fotografi), Pär Johansson (konstnärlig ledare Glada Hudik-teatern) Paulin Benthede (globalt utställningsansvarig Fotografiska) samt Per Broman (grundare Fotografiska Museet).
Vernissage lördag 29 november kl. 11 – 14 under julmarknaden ”Ljus & Värme”
Evenemangsinformation
Datum: 29 november – 3 februari 2026
Plats: Galleri O och K, Koordinaten
Webbplats: gladahudikteatern.se Länk till annan webbplats.
Telefon: 0155-383 50
E-post: koordinaten@oxelosund.se
%20LITEN%20TILL%20WEBBEN.png)