Visit Oxelösund
Fredrik Lindgren, trumpet/flygelhorn, Maria Odsval,
tvärflöjt/div flöjter och Johan Karlsson, piano.
5 jul

Musik i sommarkväll ”Ute blåser sommarvind” - Fredrik Lindgren, trumpet/flygelhorn, Maria Odsval, tvärflöjt/div flöjter och Johan Karlsson, piano

Det som förenar dessa tre musiker är att de alla tre jobbar på Kulturskolan i Katrineholm. Tillsammans har de en väldigt bred repertoar som förhoppningsvis kommer avspeglas i programmet.

Fredrik Lindgren, trumpet, flygelhorn.
Fredrik började spela trumpet vid 11-års ålder i Västerås. Utbildad vid musikhögskolan i Malmö 1999-2004.
Han undervisar bland annat på Kulturskolan i Oxelösund och Kulturskolan i Katrineholm, frilansar som trumpetare samt är dirigent för Katrineholms Musikkår. Fredrik gillar också att springa.

Maria Odsvall, Tvärflöjt, div flöjter.
Maria började spela tvärflöjt som 10-åring på Musikskolan i Nyköping. Efter musikhögskolestudier vid Ingesunds Musikhögskola studerade hon sydamerikansk musik och Andinska flöjter vid Universidad de Cuyo i Mendoza, Argentina. Sedan 2007 har hon jobbat som flöjtlärare på de flesta Kulturskolor i Sörmland. Maria gillar att sy och odla blommor och grönsaker.

Johan Karlsson, piano.
Johan började spela piano på Kommunala Musikskolan i Hagfors, senare blev det studier vid Musikhögskolan i Örebro. Sedan år 2000 har han jobbat på de flesta Kulturskolor i Sörmland. Johan bor i Sköldinge och när han inte spelar piano så odlar han dahlior och spelar schack.

Evenemangsinformation

Starttid: 2025-07-05 18:00

Pris: Fri entré - Kollekt till vår hjälpkassa Räddningsplankan

Evenemangets adress: S:t Botvids kyrka

Arrangör: Oxelösunds församling

Webbplats: svenskakyrkan.se/oxelosund Länk till annan webbplats.

E-post: oxelosunds.forsamling@svenskakyrkan.se

Telefonnummer: 0155-29 34 00

Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta att surfa på denna webbplats samtycker du till vår användning av cookies. Ta reda på mer genom att läsa vår sekretesspolicy.

Läs mer